Соціальна справедливість і стратифікація – міфи і реальність

Немає коментарівАвтор: Olga ZaichenkoКатегорія: Культура і цивілізація

Думки про те, що нас дуже сильно обдурили, привчивши мислити про соціальну справедливість як про патерналізм, турботe про мало забезпечені групи, відвідувала і до лекції Девіда Флемінга про сучасну роль музеїв, яка полягає, на його думку, в дотриманні соціальної справедливості як зв’язку з ідентичністю і спадщиною.

Якщо мова про ідентичність, то і про соціальну стратифікацію на підставі культурних особливостей, не економічних.

Якщо пролетаріат, в його істинному тлумаченні, а не спотвореному Енгельсом, а слідом за ним експлуатується більшовиками і радянською партократією, означає відношення до своїх дітей як основного свого майна і виправданню свого існування (так було в Римській імперії, звідки походить поняття), і пов’язано з поточними втіхами без уявлення про майбутнє і без турботи про нього (як уточнив за часів Французької революції Сисмонди), то слід визначати його частиною нижчої страти (плебсу), чия мотивація анітрохи не змінилася за всі тисячоліття розвитку людства, і як і раніше описується “хліба і видовищ”. І немає ніякого сенсу міряти цю страту прожитковим рівнем, тому що не він визначає мотивацію, а мотивація визначає поведінку і ідентичність.

І тоді соціальна справедливість означає такий розподіл сукупного доходу між стратами, яке дозволяє подальший розвиток культури і цивілізації, а не їх регрес.

Як розпорядиться коштами людина з мисленням плебсу і повноваженнями правлячого класу? Так, як ми добре знаємо за всі роки СРСР і відсутності роботи по звільненню колективної свідомості від пост-радянського синдрому, – будуватиме собі урядові дачі і красти все, до чого може дотягнутися, будувати корупційні схеми, браво рапортуючи про соціальну справедливість, турботу про соціально незахищених, інвестиції в рівність доступу до базових соціальних послуг – освіти та медицини.

Тоді, можливо, варто визнати, що в правлячому класі повинна бути еліта? – І перестати морщити ніс в її адресу, а зрозуміти істинне значення, також з мотивації, а не економічного статусу. Мотивація еліти – служіння загальному благу. Саме тому в традиційних суспільствах вищими шарами шанували військових і філософів, на додаток до правителів, а з розвитком університетів стали покладати великі надії на інтелігенцію в особі лікарів, педагогів, правоохоронців, на додаток до військових, філософів і правителів.

Правління як відповідальність за безпеку, ситість, радість і розмноження свого народу, дотримання ним доброчесності по відношенню один до одного – така була традиція, але не всі правителі її поділяли, тому що народження в певному колі не є гарантією відповідної мотивації.
Більш того, ще древні греки, починаючи з Евріпіда і Аристотеля, стверджували залежність стійкості і благополуччя держави від частки середнього класу по відношенню до нижчому і вищому, тому що спостерігали працьовитість і законослухняність такого, здатність генерувати дохід, достатній для організації потреб всіх співгромадян.

Тоді важливо, щоб розподіл доходу збігався з соціальною стратифікацією, але не підміняла її. Важливо, щоб соціальні ліфти працювали так, щоб незалежно від народження кожен потрапляв в ту страту, якій відповідає його мислення, мотивація.

До слова, мотивація середнього класу, що робить його таким працьовитим і законослухняним, – турбота про майбутнє своїх дітей, про те, щоб забезпечити їм кращий старт життя. Ще немає турботи про весь народ, про загальне благо, зате є повага до тих, що його забезпечує, а тому така відповідь оплачувати результатами своєї праці ще й їх діяльність.

І тоді соціальна справедливість полягає в тому, щоб кожен опинявся в доступі до тієї частини сукупного доходу і тим повноваженням і освіти, до яких він готовий за свою мотивацію.

Лікар без установки “не нашкодь” і без турботи про здоров’я пацієнта, перш усього іншого, не лікар.

І саме таким повинен бути профвідбір, і саме на цій підставі має транслюватися повага і довіра до професії, щоб прагнули в неї люди совісні і відповідальні, а не амбітні хитруни з мисленням “хліба і видовищ” або “кращий старт для нащадків”, а тому будують корупційні схеми замість медицини.

Безпека народу в сучасному світі – це і збереження ідентичності, і висока якість життя як ментальне і фізичне здоров’я, і ​​здатність до репродукції і генерування матеріальних благ і доходу – і все це є відповідальністю правлячого класу, а тому важливо, щоб в ньому була саме еліта, тобто ті, хто активується думкою про загальне благо, про культурний і цивілізаційний прогрес.

Чим вище рівень мотивів – тим вище місце в ієрархії. Таке справедливо організоване суспільство, і ніяк не відсутність класів, тому що це міф. Люди різні, і різні люди формують різні спільності, шарується вся сукупність – і це природний процес, опротестовувати який безглуздо. Варто використовувати цю властивість на благо.

Саме на це повинні працювати соціальні ліфти, на таку соціальну справедливість, при якій більш потенційні піднімаються якомога вище саме завдяки потенціалу. Хочеш розпоряджатися великим доходом, будь готовий служити загальному благу, і без обману. Не готовий до такої відповідальності, поступися місцем тому, хто готовий.

І не заздри іншому, тому що не знаєш його вантажу відповідальності і ризиків.

І захоплюйся умінням жити кожного на своєму місці.

І поважай тих, хто створює умови життя для кожного.

І вчися відрізняти демагогів і популістів від людей совісних і сумлінних в своїх намірах служити загальному благу.

І, для початку, подивися, чи бувало щось по-справжньому гарне швидким, і переглянь свої очікування щодо термінів і масштабів змін.

Власне, показати кожен з соціальних експериментів “у всій красі” – сутності, передумови, наслідки, висновки на майбутнє – і можуть музеї.

Роблять це?

Чи запитуємо ми це з них?

Позначки:, ,

Немає коментарів - Залишіть свій коментар!

Ім'я * e-mail * Блог / Вебсайт

Copyright 2016 © - EQImpact :: Бутік розвиваючих рішень