Рольове виховання – навіщо про нього замислюватися?

Немає коментарівАвтор: Olga ZaichenkoКатегорія: Культура і цивілізація

У моєму сприйнятті саме рольове виховання – ключ до якості життя як задоволеності працею і життям.

Вважаю так, оскільки соціалізація залежить від рольового набору – його широти, вираженості, усвідомленості, цілісності. Соціальна еволюція залежить від нього ж – від перегляду рамок ролей, правил міжрольової взаємодії, розподілу відповідальності, зокрема.

Бути vs. виглядати – ключова дилема, яке вирішується в ході соціалізації.

Щоб бути, необхідно усвідомлювати себе, розуміти, виділяти свій вектор, місію, самоцінність (вибирайте категорію близьку своїм сприйняттям). Щоб виглядати, необхідно розуміти «коди», що працюють в суспільстві, і власне самовираження – в чому вони збігаються і розходяться, яке це справляє враження, що робити з цим враженням. Жити якісно, ​​жити по-максимуму означає відчувати задоволення від кожного прожитого дня, відповідаючи собі на питання про те, як провів би свій останній день, знаючи, що він останній, що саме так і прожив би, як живеш. Бути тим, ким виглядаєш, і виглядати тим, ким є – такий ключ до високої якості життя. Саме це завдання – вирішувати дилему «бути/виглядати» на користь максимального якості життя – і покликане вирішувати рольове виховання.

Як сталося, що рольове виховання перестало відбуватися саме собою і стало завданням, яка чекає на свого рішення?

За часів традиційного суспільства перелік ролей був не такий широкий, оскільки свобода соціалізації була обмежена. Боротьба за свободи людини привела до розширення переліку ролей і зміни рамок базових ролей і межрольової взаємодії, а оформити нові рамки перешкодив той же дух протиріччя, який розширив репертуар соціальних ролей слідом за соціальною еволюцією.

В ході соціальної еволюції стався ряд прогресивних за задумом змін, які залишили зіяти прогалини у вихованні, що відбувалося раніше саме собою.

Наприклад, захист дитинства (заборона дитячої праці, зокрема) ускладнила формування ролі «працівник», актуалізувала завдання привчання до праці іншим чином.

Войовничий фемінізм виплеснув дитя разом з водою – зникло поняття галантності в чоловічоій поведінці, зник пієтет у відносинах гендерів між собою.

Покращилися житлові умови, покоління перестали жити під одним дахом – ослабло формування ролі «дитина своїх батьків, в т.ч. в період їх старіння».

Покращилося дозвілля і охорона здоров’я – зменшилася кількість дітей в сім’ї, ускладнилося формування ролі «батько».

І паралелі можна продовжити проводити, і всі вони будуть ілюстрацією того, як колишня система соціалізації особистості в сім’ї та в виховних і навчальних закладах виявилася скасованою, а нову не було сформовано.

У суспільстві, до якого належу, спостерігаю 3 кореневі причини, концентруючи рольове виховання як окреме завдання навчання і розвитку – 3 зміни, що не знайшли належного відгуку на них.

1. Самостійність мислення і самоідентифікації ослаблена попереднім історичним періодом – ростуть різні види залежності і придушення особистості:

 • наркоманія, алкоголізм і злочинність
 • дитяча безпритульність і діти, позбавлені батьківського піклування
 • рівень агресії в колі дітей і підлітків

Продовжуючи боротися тільки з наслідками, з перерахованими видами залежності і придушення особистості, не викорінюючи базову причину – не розвиваючи самостійність мислення, не допомагаючи вибудовувати чітку самоідентифікацію, відповідаючи на питання «хто я, який, навіщо і куди йду», виконуємо сізіфову працю.

2. Гендерна самоідентифікація ускладнилася – колишні норми не працюють, а нові не сформульовані.

a. Ознаки ускладнилася гендерної самоідентифікації:

 •   Емансипація жінок і придбання рівних соціальних і політичних прав з чоловіками
 •   Толерантне ставлення до одностатевих сімей
 •   У одязі – стиль унісекс

b. Ознаки актуальності формування нових рамок гендерних ролей:

 •   Дорослі жінки шукають допомогу в прояві своєї жіночності
 •   Сплеск інтересу до різних ТВ-шоу на тему заміжжя і виховання дітей
 •   Сплеск попиту на тренінги і коучинг в області розвитку жіночності, в ході яких шукають спосіб звільнитися від перш накопиченого негативного досвіду, в тому числі
 •   Дорослі чоловіки замовчують проблеми своєї соціалізації, концентруючись тільки на проблемах сексуальної функції
 •   На тлі такого замовчування проблем чоловічої соціалізації жінки нарікають на відсутність гідних уваги чоловіків – активно шукають їх за кордоном

3. Цінності, що забезпечують стабільність суспільства, втратили силу впливу

 • Батьківський авторитет і авторитет старших впав настільки, що діти «не обтяжують» себе навчанням та іншими «зайвими» побажаннями по своєму дорослішанню
 • Авторитет керівників і влади впав настільки, що став тотальним правовий нігілізм і взаємна неповага
 • Сім’ї утворюються все рідше і складніше, а розпадаються все простіше і швидше
 • Зростає число одиноких людей похилого віку без опіки
 • Роботодавці стикаються з тим, що доросле відповідальна поведінка стає все більшою рідкістю з боку співробітників

Суспільству, зацікавленому в подальшому соціальному прогресі замість тупцювання на місці, а то і регресу, слід подбати про те, щоб сприяти соціалізації – навчати поведінці в кожній з ролей, так само як і міжрольової взаємодії.

Перший крок в такому навчанні – усвідомити свої соціальні амбіції, їх спрямованість і масштаб.

Які ролі актуально виховувати?

На сьогоднішній день знаходжу повністю вписаними в суспільство, реалізованими особистостями тих, хто соціалізуватися у всьому комплексі природних ролей: гендерної, дитини своїх батьків, в т.ч. в період їх старіння, громадянина, чоловіка, батька, учня, працівника. Природними вони є, оскільки відповідають першим чотирьом виткам спіралі Грейвз, пройденим в своєму розвитку всією світовою спільнотою.

Власне, саме в описі ролей саме таким чином, через прив’язку до спіральної динаміки, і аналіз ефектів від їх розвитку в поведінці індивідуума на розвиток суспільства в цілому, і знаходжу спосіб збагатити поточну дійсність кращою практикою попередніх поколінь.

Навіть відповідь на питання про те, яку з ролей реалізовувати раніше або пізніше, можна шукати з урахуванням закономірностей, виявлених і описаних Грейвзом (зокрема, про межу «розтяжки» – про безболісне охоплення всього 5ти витків однієї особистістю одночасно).

Особливо успішною особистістю, за моїми спостереженнями, відчувають себе ті, хто реалізував себе в додаток до природних ще й в будь-якій додатковій ролі/ комплексі ролей.

Додаткових ролей виділяю три: студент (само розвиваюча людина), роботодавець / керівник і державний / громадський діяч / політик. Вони відповідають наступним 4м виткам, які пройшли в своєму розвитку соціуми країн-лідерів глобалізаційних процесів.

Розвиток ролей і межрольової взаємодії

Систему відрізняє від іншого набору елементів дія зворотного зв’язку, завдяки якій вона зберігає свою цілісність, життєздатність, еволюціонуючи з урахуванням надходить зворотного зв’язку.

Рольове виховання буде виправдовувати очікування від нього тільки за умови постійної роботи над рамками кожної з ролей і над принципами межрольової взаємодії. Іншими словами, при переході від однієї соціальної формації до іншої є сенс переглядати рамки ролей, а не відмовлятися від існування таких, щоб не розплачуватися потім різними демографічними проблемами або якістю робочої сили.

Про це ж суть заперечення «а що стоїть за роллю, яку систему відбудовує роль». Так, як зміна соціальної системи змінює рамки ролей, так і зміна рамок ролей веде до зміни системи. Тим важливіше зайнятися цілеспрямовано рольовим вихованням, виходячи з того, в якому соціумі воліємо жити.

Позначки:, ,

Немає коментарів - Залишіть свій коментар!

Ім'я * e-mail * Блог / Вебсайт

Copyright 2016 © - EQImpact :: Бутік розвиваючих рішень